Pokolenie pozbawione uczućŚwiatem rządzą stereotypy. Włosi są leniwi i jedzą tylko pizzę, Francuzi często się poddają, a Polacy to złodzieje. To samo tyczy się płci. Jedno wypada kobietom, drugie mężczyznom. Zarówno jedni, jak i drudzy są postrzegani jako grupa. Charakteryzują ich te same cechy i zachowania.

Pokolenie Ikea przedstawia społeczeństwo podzielone według jednej kategorii na dwie grupy - na kobiety i mężczyzn. Narrację przekazano przedstawicielowi tych drugich - Piotrowi C. Wydarzenia i ludzie ukazani są jego oczami, z jego perspektywy.
Poznajemy więc kobiety, które w sumie dla głównego bohatera nie są ludźmi, lecz tylko ciałami stworzonymi do zapewniania mężczyznom wielu usług. Narrator opisuje ich proste działanie, naiwność i superspryt facetów w posługiwaniu się nimi. Przedstawia szereg wydarzeń, od sytuacji w klubach nocnych, po zwykłą kolację w gronie znajomych, gdzie wszystko kończy się w ten sam sposób - ciało ulega i możesz zrobić z nim co tylko chcesz.

Pokolenie Ikea nie jest według mnie szczerą spowiedzią, jak napisano na okładce, ale krytyczną oceną pewnej grupy ludzi, zgeneralizowaną i przedstawioną jako opis ogółu. To wielki minus książki, bo sam pomysł miał potencjał i można było wykorzystać go w lepszy sposób. Tymczasem przeczytać możemy seksistowskie opinie i sprowadzenie kobiet do czegoś często pozbawionego uczuć i rozumu. Mężczyźni tego pierwszego też nie posiadają, ale z wyboru. Po co się angażować w związek, skoro istnieje tak wiele różnych ciał? 

Książka została napisana prostym językiem, dzięki czemu łatwo się ją czyta i szybko dociera do jej końca (na szczęście, bo opisy kolejnych podboi głównego bohatera nie są czymś fascynującym). Nie pasował mi trochę narrator jako prawnik, nie było to dla mnie zbyt wiarygodne.

Podsumowując, podobał mi się sam pomysł ukazania społeczeństwa w krzywym zwierciadle, uwypuklenia jego wad i przedstawienia zachowań. Minusem było jednak skupienie się na pewnej grupie ludzi (bo na pewno nie każdy należy do osób umawiających się przez portale randkowe na kilka spotkań dziennie, nie szukając przy tym stałego związku) i generalizowanie. Od Pokolenia oczekiwałam więcej.

Ocena: 5/10


Tytuł: Pokolenie Ikea
Autor książki: Piotr C.

Wydawnictwo: novaeres
Ilość stron: 188

4 / dodaj komentarz:

 1. O tej książce ostatnio dużo słychać, w sumie zastanawiało mnie o co w niej w ogóle chodzi, ale chyba nie warto po nią jednak sięgać :)
  Pozdrawiam!
  http://tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. To skupienie się tylko na konkretnej grupie ludzi może rzeczywiście zniechęcić. jeszcze zastanowię się nad tą pozycją. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że o takich tematach się pisze.
  Pozdrawiam! :)

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny temat na posta :D
  Co powiesz na obs za obs ?- zacznij a ja się zrewanżuje
  Zapraszam również na konkurs w którym można wygrać mnóstwo perełek !

  magicworldprincesscarmen.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń