Książka kontra e-bookCiągle toczy się walka pomiędzy elektroniką a tradycyjnymi wersjami. Zamiast odwiedzić znajomego wolimy napisać do niego przez portal społecznościowy, będąc na wakacjach wysyłamy 10-sekundowe snapy, zamiast pokazać wywołane odbitki podczas wspólnego spotkania, a zamiast prawdziwych opowieści o naszym życiu, zalewamy wszystkich falą migawek, które szybko znikają.
To samo tyczy się literatury. Od pojawienia się e-booków, zarówno one jak i papierowe wersje książek mają swoich zwolenników i przeciwników. Ciągle trwają dyskusje o tym, co jest lepsze, ale jedna prawidłowa odpowiedź się nie pojawia. I pewnie nie pojawi, bo i książki i ich elektroniczne odpowiedniki mają swoje plusy. Oto niektóre z nich.


Dlaczego to e-booki są lepsze?
+ Kolejne pozycje nie zajmują miejsca w naszych mieszkaniach. Po kupnie nie zastanawiamy się, na którym regale upchnąć książkę, wszystko znajduje się czytniku, telefonie lub laptopie.
+ E-booka nie zgubimy. Ile razy przeszukiwaliście półki w poszukiwaniu tej jednej książki? E-booki są zawsze w jednym miejscu, a jeśli ich tam nie ma - prawdopodobnie nigdy go nie było ;)
+ Mając e-booka np. na telefonie, nie będziemy się nudzić w tramwaju lub innych miejscach. Zawsze mamy przy sobie coś do czytania.

Dlaczego to papierowe książki są lepsze?
+ Możemy ustawić je na półce, co chyba zawsze dobrze wygląda.
+ Są bardziej materialne niż e-booki. Kupując je, odczuwamy większą satysfakcję.
+ Niektórym lepiej się czyta, kiedy mogą trzymać rzeczywistą książkę w dłoniach. Przewracanie stron, oryginalne zakładki,... To wszystko sprawia, że czytanie papierowych wersji jest dużo przyjemniejsze.
+ Książki mają swój zapach.

Osobiście jestem zwolenniczką papierowych książek. A Wy? Do której grupy czytelników należycie?

15 / dodaj komentarz:

 1. Korzystam zarówno z e-booków jak i książek namacalnych. Uważam, że obydwie wersję są dobre i potrzebne, a kłótnie o to co jest lepsze są trochę [moim zdaniem] co najmniej dziwne. Najważniejsze jest chyba to byśmy czytali, nieważne w jakiej wersji. Pozdrawiam ciepło!
  http://wielopasja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście wolę książki, ale muszę przyznać, że ebooki czyta się łatwiej. Są przede wszystkim lżejsze, mogę je wszędzie ze sobą zabrać. Jednakże książka to książka, nic tego nie zmieni. :)
  Pozdrawiam!
  http://tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie największy plus ebooków :) Grube książki niestety ciężko ze sobą zabrać

   Usuń
 3. Chyba na zawsze pozostanę zwolenniczką książek, bo nawet po zakupie czytnika, częściej sięgam po papierowe wersje, czy to z domowej biblioteczki, czy z biblioteki miejskiej. Lepiej mi się czyta książkę, kiedy mogę przerzucać sobie strony, dotykać kartek i generalnie, mieć ją w ręku :D Pozdrawiam
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Papierowe książki wytwarzają swój klimat :)

   Usuń
 4. Kocham papierowe książki, choć przyznam, że ebooki są wygodne. :D
  Świetny post, obserwuję!
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli chodzi o czytanie jestem tradycjonalistką. Książka papierowa- TO JEST TO.
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki papierowe, mają duszę, której nie ma w elektronice. Jednak czytnik też posiadam i uważam go za wygodny w podróży. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo, że są wygodniejsze w użyciu, to nie lubię ebooków, bo bolą mnie oczy. Tradycyjna papierowa wersja jest jednak najlepsza :))
  http://julandpi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam etap, że nie wyobrażałam sobie czytania na czytniku, miałam też etap że czytałam praktycznie tylko na nim ;) Odkąd kupuję sobie więcej książek, przeważnie czytam na papierze, co nie znaczy, że nie lubię się już z wersjami elektronicznymi. No i podpisuję się obiema rękami pod punktem o książkach na telefonie - wiele razy ebooki na komórce ratowały mnie kiedy trafiało mi się niespodziankowe czekanie na autobus :P

  www.bookish-galaxy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny post:) Jak dla nas w pojedynku wygrywa papierowa książka, ma w sobie to coś, a nie tylko kolejny elektroniczny ekran.. :) Zapraszamy do nas: www.LazyStrawberries.fan-strefa.pl :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Papierowe! Zdecydowanie :) Uwielbiam ustawianie książek na półkach i to, jak wyglądają. A poza tym mój ulubiony cytat "Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciągle jestem gdzieś pomiędzy. Mam czytnik i czasem ułatwia mi życie, szczególnie w podróży, ale jednak to nie to samo co książka wyłożona na półce. Za niedługo się przeprowadzam i dostęp do polskich książek będę miała utrudniony więc wtedy na pewno e-booki pójdą w ruch ;)
  Pozdrawiam,
  isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Kusi mnie kupno czytnika, jednak głównie z myślą o książkach, których nie mogę przeczytać w wersji papierowej, bo są już niedostępne i ciężko na nie trafić. Jednak zdecydowanie kocham zwykłe książki i nawet najlepszy czytnik nie byłby w stanie tego zmienić ;). Papierowe książki mają swoją magię, których brak elektronicznym gadżetom.
  Pozdrawiam,
  Biblioteczka Dagmary

  OdpowiedzUsuń