W krainie pozbawionej czarówKto z Was nie słyszał nigdy o przygodach Alicji w Krainie Czarów? O pogoni za Białym Królikiem, herbatce z Szalonym Kapelusznikiem i o znikającym Kocie z Cheshire? Sylwia Chutnik w swej książce nawiązuje do tego magicznego miejsca, gdzie wszystko jest możliwe. W rzeczywistym świecie przedstawionym przez autorkę nic nie wydaje się jednak tak kolorowe.


"W krainie czarów" to zbiór opowiadań mówiący o losach zwykłych ludzi. Chutnik porusza w nich wiele problemów współczesnego społeczeństwa.
Tytułowe opowiadanie dotyczy niespodziewanej śmierci i radzeniu sobie z nią przez bliskie zmarłemu osoby. Anna pokazuje, jak ciężko nam dostrzec starania innych. Bohaterka ciągle narzeka, twierdzi, że tylko ona coś robi, kiedy inni siedzą spokojnie i czekają aż rozwiąże ich problemy. Opowieść ta udowadnia, że widzimy głównie własne czyny, często stawiamy siebie na samym szczycie ciężko pracujących - nie tylko w rzeczywistej pracy, ale i poza nią - i mamy o to pretensje do wszystkich znajdujących się w naszym otoczeniu, przez co często odsuwamy od siebie bliskich nam ludzi. Bożena z Poznańskiej opowiada nam o sobie i swoich marzeniach. Szybko jednak przywołuje się do porządku. Jest przecież prostytutką, podjęła decyzję, nie wszystko jej się należy.

Bohaterami Chutnik stają się głównie kobiety, choć pojawia się kilka historii o przedstawicielach płci przeciwnej. Prezentuje historię prostytutki - Bożeny z Poznańskiej, pragnącego kontaktu z ludźmi mężczyzny oraz  starszej kobiety, która nadal żyje przeszłością i nie może się od niej uwolnić. Każdy z opisanych przez Chutnik bohaterów w przeszłości podjął decyzję, która przesądziła o tym, jak potoczyło się jego dalsze życie. Każdy zmaga się ze swoimi problemami, jest jak Alicja. Tylko z deficytem czarów. Magiczny tytuł kontrastuje z zawartością książki. Nie są to lekkie opowiastki, lecz poruszające historie współczesnych ludzi.

Dodatkowym plusem jest przyciągająca wzrok okładka i charakterystyczny dla tej autorki język. Czytałam wcześniej inny jej zbiór opowiadań  - Kieszonkowy atlas kobiet i byłam ciekawa jej kolejnych opowieści. Nie zawiodłam się. Opowiedziane przez Chutnik historie skłaniają do przemyśleń. Wywołują emocje, budzą w nas empatię. Mimo, że są to krótkie formy i nie jesteśmy w stanie dogłębnie poznać bohaterów, odkrywamy ich wyraźne charaktery, codzienne problemy oraz marzenia.

Ocena: 6.5/10

0 / dodaj komentarz:

Prześlij komentarz