O wikingach, nieczekoladowych brownie i o tym, co jadały bohaterki Jane Austen – English Matters


Kolejny numer dwumiesięcznika English Matters, kolejna porcja artykułów w języku angielskim. Ciekawi, co tym razem przygotowało dla nas wydawnictwo Colorful Media? Jakie tematy wybrało, by urozmaicić naukę języka obcego? I co znajduje się w wydaniu specjalnym – Food? Wszystkiego dowiecie się poniżej.


To już 66. numer czasopisma English Matters. Otwiera go tradycyjnie dział  This and That z krótkimi ciekawostkami. Następnie przechodzimy do działu People and Lifestyle, gdzie poczytać można o artystycznym umyśle Yayoi Kusamy oraz Nagiej Prawdzie, czyli wykorzystywaniu nagości w fotografii i przekazach reklamowych. Następnie artykuł na temat ostatnio modny i popularny w kulturze – artykuł o wikingach urozmaicony tabelą staro nordyckich słów i ich angielskimi, współczesnymi odpowiednikami.

Dział Culture otwiera tekst o Pałacu w Buckingham i życiu w jego wnętrzu. Jeśli interesuje Was kultura Anglii, to z pewnością coś dla Was! Pozostając w klimacie kultury Wysp Brytyjskich, przeczytać  możecie o mitycznych stworkach – brownie, które według wierzeń Brytyjczyków, pomagały w obowiązkach domowych. Znajdzie się tu również coś dla fanów seriali. Kilkustronicowy artykuł o Poldarku zachęcił mnie do obejrzenia tego serialu! Na liście mam go już dość długo, ale może dzięki temu w końcu się zmotywuję i przestanę odkładać go na później :)

W sekcji Conversation Matters tym razem rządzą pieniądze. Nauczycie się tam niezbędnych zwrotów i potocznych wyrażeń związanych z tym tematem. Przechodząc natomiast do działu Travel, dowiecie się co nieco o Winchester – dawnej stolicy Anglii. 

Również w wydaniu specjalnym możecie dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy. Autorzy skupili się wokół tematu jedzenia, przybliżając temat "superjedzenia" (superfood) i zdrowego odżywiania. Nie zamknęli się jednak w tematyce typowej i nieco już oklepanej. Artykułem, który spodobał mi się najbardziej był Sweets and Sensibility, tytułem nawiązujący do jednej z najważniejszych powieści epoki wiktoriańskiej. Czego dotyczy? Właśnie tych czasów – czasów Jane Austen i podawanych wówczas potraw. Zapowiada się ciekawie, prawda? :)

Nie zabrakło tu również artykułu o daniach typowo brytyjskich. W artykule Britishness is Served dowiecie się, co najczęściej trafia na talerze Brytyjczyków. W numerze znajdziecie również tekst o wegetarianizmie czy bezglutenowej diecie. 

A na rozluźnienie – Instagram Worthy, czyli o jedzeniu godnym zrobienia zdjęcia i wstawieniu na Instagrama. Tu znajdziecie nawet podstawowe reguły, które podpowiedzą, jak robić lepsze zdjęcia ;)


Przy każdym artykule, tak w regularnym, jak i specjalnym wydaniu, znajduje się lista użytych, trudniejszych słówek. Dzięki temu nie musicie co chwilę przeszukiwać słownika. Wszystko znajduje się na tej samej stronie co tekst! 

0 / dodaj komentarz:

Prześlij komentarz