O podnoszeniu się po upadku i powrocie na szczyt – Drogie Życie


Coś przyciągało mnie do tej książki, od kiedy tylko pojawiła się w zapowiedziach Wydawnictwa Filia. Nie znałam wcześniej Meghan Quinn. Ba, nawet o niej nie słyszałam! Nie widziałam też tej powieści w social mediach. Kiedy jednak przeczytałam opis, wiedziałam, że to coś dla mnie. I nie myliłam się! Ta książka mną poruszyła.


Kiedy zamykają się jedne drzwi, drugie naprawdę się otwierają, czekając w gotowości.


Drogi czwórki nieznajomych krzyżują się, kiedy za namową przyjaciół decydują się na udział w programie Drogie życie. Hollyn, Jace, Daisy i Carter łączy niewiele – mają po dwadzieścia parę lat i chcą od nowa nauczyć się żyć. Każde z nich ma jednak inną historię, z którą nie mogą do końca sobie poradzić i inne problemy, którym musi stawić czoło. Czy będą w stanie pomóc sobie nawzajem i odnaleźć własną drogę do szczęścia?

Meghan Quinn prostym, choć niepozbawionym metafor językiem, opowiada historię Hollyn, Jace'a, Daisy i Carter. Autorka po kolei oddaje im narrację, pozwalając na przedstawienie wydarzeń z ich punktu widzenia. Dzięki temu dowiadujemy się o nich coraz więcej, widzimy ich wewnętrzną przemianę i możemy spojrzeć na jeden problem z wielu stron. Kończąc każdy etap programu piszą listy do "Drogiego Życia" – do losu, który potraktował ich tak, a nie inaczej. Listy pełne emocji i pretensji, pytań bez odpowiedzi.

Drogie życie porusza wiele istotnych problemów. Mamy utratę bliskiej osoby, problem rodzicielstwa, pragnienie wolności i odcięcia się od dotychczasowego życia. To powieść o różnego rodzaju depresjach i ciężkiej drodze do odbicia się od dna i ruszenia naprzód. Na przestrzeni ponad czterystu stron czworo młodych bohaterów poszukuje własnej drogi, motta, które poprowadzi ich przez kolejne lata życia. Każdy z rozdziałów to kolejny krok w radzeniu sobie z odbierającymi chęci do życia problemami – od gniewu do całkowitego odpuszczenia. 

Kiedy te cztery, z pozoru nie mające ze sobą wiele wspólnego opowieści zaczynają się przeplatać, tworząc jedną – piękną i wzruszającą historię, Drogie życie przestaje być jedynie opowieścią o cudzym życiu. Zaczyna inspirować, zachęcać do przemyślenia i odnalezienia własnej drogi do szczęścia. Może Wasze problemy nie są takie same, jak bohaterów, ale chyba każdy z nas z czymś się zmaga. Dzięki powieści i opisanemu w niej programowi, równolegle z bohaterami możemy co nieco sobie przemyśleć. Kto wie, może to właśnie ta książka pomoże któremuś z czytelników uwolnić się od własnych demonów. Choć porusza ciężkie tematy, nie przygnębia, lecz daje nadzieję.

Meghan Quinn odwaliła kawał dobrej roboty! Stworzyła powieść inspirującą, skłaniającą do refleksji nad życiem i relacjami z innymi. To historia o trudnych decyzjach i sytuacjach bez wyjścia. O ogromnym smutku i rozpaczy. Przede wszystkim jednak do odnajdywania promyków rozświetlających mrok depresji. Sięgnijcie więc po tę książkę i przekonajcie się, jak drogie jest życie.

Tytuł: Drogie życie
Tytuł oryginału: Dear Life
Autor: Meghan Quinn
Wydawnictwo: Filia

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia!

3 / dodaj komentarz:

  1. Przyznam szczerze, że uwielbiam książki Filii, ale ta akurat nie zainteresowała mnie zanadto. Niemniej teraz widzę, iż moje pierwsze odczucia mogą być błędne, dlatego możliwe, że dam szansę "Drogiemu życiu".

    OdpowiedzUsuń
  2. Zainteresowałaś mnie tą pozycją. Podobają mi się książki/filmy, w których jest prowadzone kilka wątków i w pewnym momencie łączą się tworząc jedną historię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałabym ochotę się z nią zapoznać...Rzadko kiedy sięgam po takie ciężkie tematy, nie ukrywam tego. Jeśli jednak książka niesie nadzieję - to chętnie po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń