O szczęściu, wolności i miłości – Zakazane życzenie


Piękna, przyciągająca wzrok okładka. Tajemniczy, chwytliwy tytuł. Więcej niż tysiąc i jedna pozytywna recenzja. No i przede wszystkim – opowieść oparta na baśni, którą w dzieciństwie poznali chyba wszyscy. Wiecie o jaką książkę mi chodzi? Tak, to Zakazane życzenie autorstwa Jessici Khoury. Jesteście ciekawi, czy udało jej się sprostać zadaniu przedstawienia znanego już fikcyjnego świata w nowy, oryginalny sposób?

Miłość nigdy nie jest zła. Tak jak powiedziałaś, nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni.
Aladyn, znany w mieście złodziej, za sprawą tajemniczego pierścienia odnajduje zaginioną, magiczna lampę. Kiedy ją pociera, pojawia się przed nim Zahra, potężny dżinn, który wieki temu sprowadził zagładę na jedno z miast. Chłopak ma do wykorzystania trzy życzenia. Życzenia, które źle wypowiedziane mogą obrócić się przeciwko niemu. Czy wykorzysta je, by zemścić się na władcy? I czy Zahra nie odwróci się od niego, kiedy otrzyma ofertę o jakiej od zawsze marzyła?

Zakazane życzenie to opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy. Mamy tu Aladyna, magiczną lampę i dżinna potrafiącego spełnić każde życzenie. Mamy władcę, księżniczkę i egzotyczne zwierzęta przechadzające się po pałacu. Jessica Khoury odbudowała więc świat znany z pradawnych baśni, w sposób niezwykle magiczny przedstawiła panujący tam klimat, a najlepiej oddała go poprzez styl pisania.

Język pojawiający się w powieści jest magiczny i urzekający. Początkowo sprawia wrażenie otaczającego czytelnika dymu – najpierw delikatnie, później niemal hipnotyzująco wciągający odbiorcę do swojego świata. Oczarowuje, a wypowiadany ustami Zahry idealnie dopasowuje się do rozgrywających się wydarzeń i krajobrazu przedstawionego świata.

W magiczny, baśniowy klimat idealnie wpisuje się wątek miłosny. Mamy tu do czynienia z zakazanym uczuciem. Motyw ten dominuje nad akcją. Autorka skupia się przede wszystkim na rozwijającym się uczuciu, a reszta schodzi na drugi plan. Ostatnie 150 stron to jednak wartka akcja, która wręcz "uderza". Od książki nie sposób się oderwać. Wszystko gna przed siebie, zaskakując. Zainteresowanie potęguje się z każdą przewracaną stroną.

Zakazane życzenie to także świetnie wykreowane postaci. Najbardziej spodobała mi się chyba Kaspida i jej Strażniczki. Bohaterowie pierwszoplanowi, Zahra i Aladyn, są wyraziści, mają wady i zalety, zmagają się z własnymi słabościami. Brakowało mi jednak rozwinięcia wątków z ich przeszłości. Zostały jedynie zarysowane, poza jednym epizodem z życia każdego z nich, do którego odwoływały się późniejsze wydarzenia.

Autorka poprzez swoją opowieść porusza temat życzeń. Ludzie są przewidywalni – pragną przede wszystkim sławy, władzy i bogactwa. Te wartości mają jednak wyniszczającą moc. Dają jedynie pozorne szczęście – pozbawione miłości, przyjaźni i szczerości. Kwestia szczęścia pełni ważną rolę w książce. Bohaterowie rozmawiają ze sobą o tym, czym właściwie jest szczęście. Prezentują swoje opinie, zastanawiając się nad tym, jaki jest sekret szczęścia – czy jest to mityczny konstrukt, sen, czy jednak istnieje naprawdę. Może jest nim prawdziwa miłość? A może jednak kochać znaczy niszczyć?

Jessica Khoury niczym dżinn spełnia trzy życzenia czytelników – podarowuje urzekającą, baśniową opowieść, przedstawia wspaniałych bohaterów, którzy muszą stawić czoło złu i niesprawiedliwości oraz dostarcza zachwytów nad swoim pisarskim stylem. Pisze w sposób magiczny, sugestywny, wyczarowując obrazy w naszej wyobraźni. Zaczyna od wprowadzenia smużki dymu, a kończy na solidnie wykreowanym świecie i dyskusji na temat szczęścia, wolności i miłości. Sięgnijcie po książkę i dowiedzcie się, czego dotyczy tytułowe Zakazane Życzenie.

Tytuł: Zakazane życzenie
Tytuł oryginału: The Forbidden Wish
Autor: Jessica Khoury
Ilość stron: 376
Wydawnictwo SQN
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN

11 / dodaj komentarz:

 1. O tak, ta książka jest genialna! I ten jej klimat ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w trakcie lektury, ale już mogę powiedzieć, że książka jest niesamowita. Nie mogę doczekać się końca, a jednocześnie nie chce by się skończyła. :/

  Dwie strony książek

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się ze wszystkim co napisałaś, a zdjęcie jak zawsze piękne. :)

  http://oddam-ci-ksiazke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka tej książki już mnie od pewnego czasu prześladuje swoim urokiem, czytałam zapowiedzi dotyczące Zakazanego życzenia i jestem całkiem coraz bardziej zaciekawiona tym tytułem. Po Twojej recenzji mam jeszcze większą chęć sięgnąć po książkę Jessice Khoury, bardzo lubię takie klimaty! :)

  LeonZabookowiec.blogpsot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio wszędzie widzę tę książkę, chyba wszyscy ją czytają :D też mam zamiar to zrobić, bo strasznie mnie ta pozycja intryguje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wielką ochotę na tę książkę i na pewno ją przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo właśnie słyszałam i myślałam o tej książce i coraz bardziej i na poważnie zaczęłam się nad tym zastanawiać.
  Obserwuję kochana :)
  Zapraszam : diamentoowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio motyw uwspółcześnainia i w ogóle wykorzystywania motywów baśni jest bardzo modny, więc cieszę się, że Alladyn też został wykorzystany. Jestem niesamowicie ciekawa tej pozycji i już nie mogę się doczekać, aż przeczytam! Tym bardziej po takiej recenzji. :D

  Miłego dnia!
  Pozdrawiam,
  Koneko z Recenzje Koneko

  OdpowiedzUsuń
 9. Nadrabiam dziś recenzje z blogów, które obserwuję i na ok 5 pojawiła się recenzja tej książki. Wiem, że wynika to pewnie z tego, iż niedawno była premiera, ale większość to bardzo pochlebne opnie. Dlatego myślę, że w niedalekiej przyszłości sięgnę po tą książkę ;)

  czytamogladampisze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń