Gwiazdka z nieba i jeszcze więcejKiedy zabrałam się za Gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej, spodziewałam się tego, co w poprzedniej jej powieści - młodzieżówki, którą przyjemnie się czyta, ale która przekazuje sobą również coś więcej. O ile pierwsze się sprawdziło, drugie nie do końca. Czemu?


Rzecz jednak w tym, że nie zawsze można mieć wyłącznie to, co doskonałe. Aby nasze życie było prawdziwe, potrzebujemy wszystkiego: dobra i zła, plaży i betonu, wielkich mówców i małych miasteczek.
Emaline kończy liceum. Jest w wieloletnim związku z Lukiem, z którym po wakacjach rozpocznie naukę na tym samym uniwersytecie. Coś jednak zaczyna się psuć i wkrótce podejmują decyzję o zakończeniu swojego związku Tymczasem dziewczyna pracuje w rodzinnej agencji nieruchomości, poznaje nowego chłopaka i opiekuje się przyrodnim bratem, który wraz z jej ojcem przyjechał na wakacje. Bierze na siebie coraz więcej obowiązków.

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej to szybka, łatwa w czytaniu książka. Nie należy jednak do tych ambitnych, jest mało wymagającą i przyjemną wakacyjną lekturą. O ile jednak w poprzedniej powieści autorki, Teraz albo nigdy, którą napisano z taką samą lekkością, pojawił się dominujący, ważny dla młodzieży problem, tutaj go zabrakło. 
Sarah Dessen porusza takie tematy jak przełamywanie stereotypów ukazanych poprzez kontrast pomiędzy mieszkańcami Colby a wczasowiczami z wielkich miast, spełnianie marzeń własnych a cudzych oraz chęć sprostania oczekiwaniom. Żaden z tych motywów nie jest jednak dostatecznie rozwinięty, nie dominuje nad resztą.

Minusem tej powieści są bohaterowie - zbyt płascy, nijacy, ukazani z jednej strony i podobni do siebie. Ponad resztę wybijał się Benji, którego konstrukcja wyszła autorce najlepiej. Budził wiele pozytywnych emocji i był zdecydowanie najmocniejszym "punktem" całej fabuły.
Również więzi pomiędzy bohaterami nie zostały dopracowane. Emaline po zakończeniu kilkuletniego związku od razu pada w ramiona innego, a przyjaźń pomiędzy poszczególnymi postaciami ukazana jest dość pobieżnie. A szkoda, bo mogło powstać z tego coś naprawdę fajnego i magicznego.

W Gwiazdce powtórzyło się wiele schematów z Teraz albo nigdy. Ponownie mamy tu między innymi agencję nieruchomości, powolnego przyjaciela, koniec liceum i wakacyjną pracę. Jeśli więc podobały wam się inne powieści Sarah Dessen - ta może również przypadnie wam do gustu. Jeśli jednak dopiero zaczynacie czytelniczą przygodę z tą autorką - polecam jej poprzednie powieści.

Tytuł: Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej
Autor: Sarah Dessen
Ilość stron:
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu HarperCollins

2 / dodaj komentarz:

  1. Nie znałam wcześniej tej autorki, może kiedyś się z nią zapoznam. Widzę że książka idealna na wakacje, też zwykle sięgam wtedy po takie lekkie i przyjemne, gdy nie mam ochoty na nic skomplikowanego, czy ambitnego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zostałaś nominowana przeze mnie do "Liebster Blog Award". Szukaj informacji na http://cosmo-books.blogspot.com/2016/08/liebster-blog-award.html.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń