Listy niezapomnianeJak stwierdził kiedyś William Wharton, "w historii ludzkości listy odegrały ogromną rolę, również te, które pozostały bez odpowiedzi". Każdy list staje się fragmentem historii, opowieści o człowieku i jego relacjach z innymi. W podróż po przeszłości i umysłach innych ludzi zabiera nas Shaun Usher, prezentując zbiór Listów niezapomnianych.Listy to jedna z najstarszych form komunikacji. Krótkie i długie, oficjalne i pisane do znajomych - zawsze są śladem obecności człowieka.

Drugi tom Listów niezapomnianych zawiera wiele interesujących i inspirujących fragmentów korespondencji. Kiedy zbiór trafił w moje ręce, nie wiedziałam, co przeczytać najpierw. Wędrując po spisie treści odnalazłam wiele ciekawych pozycji. Zaczęłam więc od listu jednej z moich ulubionych pisarek - Jane Austen, adresowanego do jej siostry, Cassandry, w którym autorka Dumy i uprzedzenia komentowała bal. Następnie pochłonęła mnie wiadomość do ulubionej siostrzenicy wiktoriańskiej pisarki, w którym Cassandra informowała o śmierci Jane. Do mojej czołówki trafiło również podanie o przyjęcie na stanowisko nauczyciela Obrony przed Czarną Magią wysłane przez mugola, Stevena Armesa i odpowiedź Albuse'a Dumbledore'a na jego aplikację. Dyrektor Hogwartu podkreśla w nim, że "bezpieczeństwo pracy nie należy niestety do przywilejów, które możemy zaoferować nauczycielom obrony przed czarną magią".

Cały zbiór został pięknie wydany. Przed zaznajomieniem się z treścią konkretnego listu, możemy przeczytać krótką notatkę przybliżającą okoliczności jego powstania. Bez tego niektóre z wiadomości mogłyby pozostać niejasne dla części czytelników. 

Książka ta przenosi nas w czasie nie tylko dzięki korespondencji pochodzącej z poprzednich lat. Ozdobiono ją również pięknymi ilustracjami, fotografiami, rysunkami i skanami oryginalnych tekstów.

Listy niezapomniane to zbiór, który polecam każdemu. Znajdziecie tu wzruszające i inspirujące teksty, dowiecie się nowych informacji o ulubionych pisarzach, wokalistach, muzykach i wielu innych. Nie musicie czytać wszystkiego na raz, możecie wybierać akurat te, które w danym momencie najbardziej was interesują, a gwarantuję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podróż, w którą zabierze was Shaun Usher, zapadnie wam w pamięci na długo.

Tytuł: Listy niezapomniane
Tytuł oryginału: Letters of note
Autor: Shaun Usher, praca zbiorowa
Wydawnictwo: SQN

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu SQN

__________________________________________


PS. Wiem, że nieco zaniedbywałam ostatnio bloga, ale kończę już wszystkie zaliczenia i wracam :) Zapraszam też na instagram, gdzie staram się wstawiać zdjęcia każdego dnia. Pozdrawiam i zapraszam wkrótce na kolejną recenzję :)

3 / dodaj komentarz:

 1. Racja, zbiór jest wydany w fenomenalny sposób :) Jestem w trakcie lektury i jest lekka, ale przekazuje ze sobą wiele emocji i historii, skrytych jedynie na kartach listów.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam pierwszy tom u siebie, cudo...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy zbiór. To musi być interesujące, czytać cudze listy.

  OdpowiedzUsuń