Dar Julii, czyli o tym, jak pokonać strach


Strach jest jedną z najsilniejszych emocji. Pojawia się, kiedy jesteśmy w niebezpieczeństwie, coś nam zagraża, lub kiedy wydarzenia z przeszłości zostawiły ślad na naszej psychice. Od strachu ciężko jest się uwolnić. Brak poczucia bezpieczeństwa ma niszczący wpływ. Niektórym jednak udaje się go przezwyciężyć.


*Uwaga, spoilery!*

Dar Julii to trzeci i ostatni tom z serii. Bohaterka musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i pokonać Komitet Odnowy. Jej życie całkiem się zmienia. Zakończyła już związek z Adamem, Punkt Omega został zbombardowany, a wraz z nim, wszyscy jej przyjaciele. W charakterze Julii zachodzą zmiany. Nie jest już przestraszoną nastolatką, która boi się samej siebie, swojego dotyku oraz kontaktu z ludźmi. Przestaje być płaczliwą dziewczyną, poszukującą bezpieczeństwa u boku silniejszych. Budzi się do życia. Przekonuje się o tym, co sama potrafi, uczy się kontrolować i poszerzać swoje umiejętności, swoją moc. Udaje jej się zapłonąć.
"Może oboje zakochaliśmy się w swoich złudzeniach."
Ogromnym plusem całej serii jest umiejętność Tahereh Mafi do kreacji bohaterów. Żadna z postaci nie wydaje się papierowa. Każda ma odrębny, wyrazisty charakter. Każda wypowiada się w inny sposób, co nieczęsto autorom tak dobrze wychodzi. Każdy jest inny i poznajemy go dogłębnie, nie tylko od jednej strony. Większość przechodzi wewnętrzną przemianę. Zmienia ich zarówno doświadczenie i otaczający ich krajobraz wojny i zniszczenia, jak i walka z własnymi słabościami.
Julia uwalnia się od strachu. Z przerażonej dziewczynki, którą poznaliśmy w poprzednich częściach trylogii, przemienia się w silną, niezależną, pewną siebie kobietę. W końcu! Wychodzi z cienia, stawia sobie cele i je osiąga. Potrafi sama się bronić i w razie potrzeby również atakować. Chyba wszyscy czytelnicy na to czekali. Julia wreszcie dołącza do grona bohaterek zdolnych do skopania komuś tyłka i bronienia swych racji.
Przemianę przechodzi również Warner, choć może głównie poznajemy go od innej strony, zaczynamy patrzeć na niego w innym świetle. W tej części budzi już dużo więcej sympatii. Walczy u boku Julii, rezygnując tym samym z dotychczasowego życia.
Trochę humoru, nawet w poważnych chwilach wprowadza Kenji. Swoimi żartami i sposobem bycia potrafi rozładować napięcie.

"Żaden pistolet, miecz, armia ani król nie mogą się mierzyć z potęgą jednego zdania. Miecze mogą ranić i zabijać. Słowa zagnieżdżają się w naszych ciałach i pasożytują w nich jak robactwo. Niesiemy je ze sobą w przyszłość, nie mogąc się od nich uwolnić."
Powieści Tahereh Mafi wyróżnia piękny język. Sposób pisania tej autorki jest niesamowity i wręcz zachwycający. Narrację oddaje Julii, cała seria tworzy coś w rodzaju jej pamiętnika. Pojawiają się przekreślenia, powtórzenia, przerzutnie i brak znaków interpunkcyjnych, a wszystko zależy od nastroju głównej bohaterki i emocji jakie jej towarzyszą. Kolejnym elementem odznaczającym styl pisania pani Mafi są piękne metafory. Jako osoba pisząca często zatrzymywałam się, zachwycona.


Jedynym minusem było jak dla mnie zakończenie – zbyt szybko ucięte, jakby autorka chciała jak najszybciej skończyć pisanie. Mimo to powieść podobała mi się, choć nie tak bardzo jak pierwszy tom. Całą serię zdecydowanie polecam :)

Moja ocena: 7/10
Tytuł: Dar Julii
Tytuł oryginału: Ignite Me
Tom: 3
Autor: Tahereh Mafi
Ilość stron: 383
Wydawnictwo: Moondrive


Czytaliście Dar Julii? Jakie były Wasze wrażenia?

19 / dodaj komentarz:

 1. Matko! Jak jak kocham tę książkę <3
  Tak! Zakończenie odczuwam tak, jak ty. Trochę za gwałtowne! Chciałam więcej! :D
  Buziaki,
  SilverMoon z bloga Books obsession

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie przeczytałam żadnej części, jakoś nie mogę się za to zabrać ;/ Nadrobię w wakacje, bo już czuję, że pokocham tę serię :)
  Pozdrawiam ;)
  bookowe-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dopiero czytałam "Dotyk Julii" ale drugi tom już czeka na półce! Również jestem zachwycona seria i wiem, że będzie jedną z moich ulubionych :)
  obserwuje i zapraszam do nas do obserwacji:
  onlybooks-jdb.blospot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, więc muszę w końcu znaleźć czas na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam pierwsze dwa tomy, ale jakoś do zakończenia mnie chwilowo nie ciągnie. Sama nie wiem czemu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też po drugim tomie musiałam zrobić dłuższą przerwę. może po jakimś czasie najdzie Cię ochota na ostatni tom :)

   Usuń
 6. Kurczę, przeczytałam tylko pierwszy tom, więc reckę dosłownie przeleciałam wzrokiem, bojąc się spoilerów :/ Powrót do świata Julki planuje na wiosnę i już nie mogę się doczekać ponownego spotkania z Wanerem (<3) i Kenjim, którego bardzo polubiłam. Jedyne, co trochę zniechęca mnie do "Sekretu Julii" są opinie na temat zachowania głównej bohaterki - ponoć w tym tomie jest jeszcze bardziej irytująca .__.
  A przy okazji chciałam poinformować cię, że nominowałam cię do udziału w tagu :3 Serdecznie zapraszam i jestem baardzo ciekawa twoich odpowiedzi :D
  www.bookish-galaxy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bohaterka jest niestety BARDZO irytująca. Jej niezdecydowanie doprowadzało mnie do szału

   Usuń
 7. Słyszałam wiele o tej książce, a nawet posiadam dwa pierwsze tomy, aczkolwiek jakoś nie bardzo jestem przekonana, czy mam ochotę je przeczytać. Nie ciągnie mnie do tej serii pomimo tylu dobrych recenzji, a może to właśnie przez nie? Nie mam pojęcia. Myślę, że jak będę mieć dużo więcej wolnego czasu, to sięgnę po tę serię, głównie dlatego, żeby mieć ją już z głowy. Mam mieszane przeczucia co do tej książki, aczkolwiek bardzo dobra recenzja :)
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tylko pierwszy tom i bardzo mi się spodobał :) Na pewno wkrótce dokończę tą serię.
  Zapraszam także do siebie, trwa akurat konkurs.
  livingbooksx.blogspot.com

  Bardzo tutaj ładnie, zostawiam obserwacje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nominowałam Cię do TAGu, będzie mi bardzo miło, jeżeli zrobisz go u siebie na blogu :)
  http://bookowe-love.blogspot.com/2016/02/tea-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety nie czytałam, ale mam pierwszy tom w planach :) Może za jakiś czas się za niego zabiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytam Twojej recenzji, niestety boją się spojlerów :D Ale czytam już pierwszy tom i niezwykle mi się podoba :) Nominowałam Cię także do Liebster Blog Awards, więcej tutaj: http://countrywithbooks.blogspot.com/2016/02/liebster-blog-awards-67.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakie ładne pazurki :)
  PS. Kocham Dar Julii, a pełną opinię wsztstkich tomów znajdziesz też u mnie :)

  OdpowiedzUsuń