O sklepie, listach i cudach życia codziennego – Cuda za rogiem

Czerwona okładka, a na niej machający kot, drzewko szczęścia i inne przedmioty kojarzące się z kulturą japońską. Zapowiada się jak opowieść mocno osadzona w kraju kwitnącej wiśni, jednak oprawa ta skrywa coś więcej niż jedynie historię przeplataną elementami kultury Japonii. Skrywa coś, czego nie spodziewałam się od tej książki otrzymać. Coś, dzięki czemu oczarowana przerzucałam kolejne strony, zagłębiając się w snutą przez Keigo Higashino opowieść.
 Nie zapominam o tobie nawet na sekundę, lecz będę podążać za swoimi marzeniami.
Troje złodziei postanawia przeczekać noc w opuszczonym sklepie. Budynek wygląda na dawno nieodwiedzany, stanowi więc idealną kryjówkę dla szukających schronienia przestępców. Nagle jednak przez otwór w rolecie do środka wpada list. Przestraszeni otwierają kopertę. Ku ich uldze, a jednocześnie zdziwieniu nikt nie odkrył, gdzie się znajdują. To młoda kobieta prosi o poradę. Okazuje się, że właściciel sklepu, pan Namiya, udzielał porad, zostawiając odpowiedzi w skrzynce na mleko, a list, który właśnie nadszedł, wysłano z przeszłości.

Już sama koncepcja stworzona przez Keigo Higashino zasługuje na brawa. Akcja Cudów za rogiem nie rozgrywa się chronologicznie. Autor zabiera nas w podróż w czasie, ukazując lata, w których sklep funkcjonował oraz te, w których, niemal zapomniany, zostaje ponownie odkryty przez trzech złodziei. Na przestrzeni owych lat poznajemy różnych bohaterów zamieszkujących, choćby chwilowo, niewielką miejscowość w pobliżu Tokio. Dzięki tym, swego rodzaju, przeskokom, poznajemy kilka historii, które przeplatają się ze sobą – wiele wątków, które łączą się w jedną, urzekającą całość. Całość niesamowicie magiczną, poruszającą do głębi i skłaniającą do refleksji.

Cuda za rogiem to jedna z tych książek, które można polecić każdemu. To powieść świetnie napisana i oryginalna, wprowadzająca powiew świeżości na polskim rynku. Nie odnajdziecie tu papierowych postaci czy banalnych tekstów rodem z kiepskiego poradnika. Przewracając stronę za stroną odkryjecie natomiast kolejne warstwy pięknej, wielowymiarowej historii. Pozwólcie się jej oczarować. Przekroczcie próg wielobranżowego sklepu, oczami wyobraźni wrzućcie list przez otwór w rolecie i poczekajcie do ostatniej strony. Być może pan Namiya odmieni również Wasze życie.

Tytuł: Cuda za rogiem
Autor: Keigo Higashino
Liczba stron: 334
Wydawnictwo: Otwarte
Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwartemu!

2 / dodaj komentarz:

  1. Powieść brzmi naprawdę intrygująco! Myślę, że może mi się spodobać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam czytać. W każdej księgarni powinnam mieć zniżki bo tyle na książki wydaje.

    OdpowiedzUsuń