10 klasycznych powieści, które chcę przeczytać


Istnieje wiele książek, które "każdy powinien przeczytać". Poniżej przedstawiam 10 z nich – należących do listy 100 książek BBC, wyzwania czytelniczego Rory Gilmore, oraz laureatów literackich konkursów. Wybrałam te, które są moim must-read – ze względu na tematykę, powiązania z moimi zainteresowaniami lub po prostu ciekawy opis.


Tajemna historia
Donna Tartt

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.
Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Dlaczego chcę przeczytać?
To książka nagrodzona Pulitzerem, a ponadto jedna z najważniejszych pozycji na wszelkich listach 'must-read'. To powieść poruszająca kwestie moralności, opisem przypominająca mi Zbrodnię i karę – jedną z moich ulubionych lektur. Poza tym jest pięknie wydana

Opowieść o dwóch miastach
Charles Dickens

Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia.

Dlaczego chcę przeczytać?
Uwielbiam literaturę epoki wiktoriańskiej, a Dickens to jeden z moich ulubionych autorów. Ponadto to ulubiona powieść Willa Herondale'a (tak, tak :D). A to wspaniałe wydanie czeka już na półce.

 

Pani Dalloway
Virginia Woolf

Londyn, czerwiec 1923.
Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami.

Dlaczego chcę przeczytać?
Interesuję się postacią kobiecą i feministycznymi wątkami w literaturze, a nie czytałam jeszcze nic Virginii Woolf. Trzeba to zmienić. Poza tym książka ta określana jest "klasyką, którą trzeba znać".

Anna Karenina
Lew Tołstoj

Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach.
Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć.
To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko.
Dlaczego chcę przeczytać? 
Już ją kiedyś zaczęłam, ale nie miałam za wiele czasu i musiałam odłożyć. Chętnie jednak do niej wrócę i poznam jakąś część literatury rosyjskiej. Film mnie urzekł.

Perswazje
Jane Austen

Pomimo urody, dobroci i niezwykłej delikatności Anna Elliot wciąż jest samotna, żyje "przy rodzinie". Jako młoda dziewczyna, pod wpływem perswazji i dobrych rad, zerwała zaręczyny z kapitanem marynarki Fryderykiem Wentworthem. Ten, zraniony i pełen żalu, wyruszył na morze. Przez wiele lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu... Ale czy można całkowicie wyrzucić z pamięci wielką miłość? I czy czas zmienia ludzi tak, że nic już do siebie nie czują? 
Dlaczego chcę przeczytać? 
Dla epoki georgiańskiej i postaci kobiecej w literaturze tego okresu. Swoją pracę licencjacką poświęciłam właśnie temu tematowi i chętnie nadal go zgłębiam :)

Opowieść podręcznej
Margaret Atwood

Orwellowskie piekło kobiet.
Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii świata, w której reżim i ortodoksja są jedynym prawem, prawem stanowionym przez mężczyzn i dla mężczyzn, gdzie kobieta została sprowadzona do roli niemego reproduktora.  To opowieść tak przerażająca, że aż nierzeczywista. Lepiej, żeby okazała się koszmarnym snem... 

Dlaczego chcę przeczytać?
Tak jak już pisałam przy kilku poprzednich pozycjach – interesuje mnie sposób przedstawiania kobiet w literaturze. Ponadto to antyutopia, a nadal mam słabość do tego gatunku i podobnych mu dystopijnych wizji rzeczywistości :) 

Dzieci północy
Salman Rushdie

Dzieci północy to obszerna epicka opowieść o powojennej historii Indii. Jak zwykle u Rushdiego prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Jak zwykle też książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi. W ramach znanych z historii najnowszej wydarzeń Rushdie osadził opowiedzianą przez Salima Sinaiego sagę rodzinną o "dzieciach północy" urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie. 

Dlaczego chcę przeczytać?
Do tej powieści nie zachęca mnie jedynie mnogość literackich  nagród, ale także moja fascynacja Indiami. Nie czytałam jeszcze nic tego autora, ale na pewno to zrobię, a na pierwszy ogień pójdą właśnie Dzieci północy.

Targowisko próżności
William Makepeace Thackeray

Nikt nie jest lepiej przygotowany do wielkiej kariery i walki o bogactwa od powabnej i bezwzględnej Becky Sharp. Na przekór swym mizernym korzeniom pnie się więc po szczeblach drabiny społecznej. Jednak jej ckliwa przyjaciółka Amelia tęskni jedynie za grubiańskim wojakiem, Georgem.
Obie panie muszą torować sobie drogę przez życie pośród skrzącego się jarmarcznym blichtrem społeczeństwa Regencji, gdzie wojny ― te wojskowe, jak i rodzinne ― stanowią codzienność, a fortuny rodzą się i umierają na pniu. Jedyną niezłomną i szlachetną postacią w tym zgniłym świecie pozostaje Dobbin. Swym oddaniem dla Amelii wnosi on patos i głębię do tej cudownie groteskowej opowieści o miłości i perypetiach społecznych. 
Dlaczego chcę przeczytać?
Znowu – epoka wiktoriańska, kobieta w literaturze.

Trzej muszkieterowie
Aleksander Dumas

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
Athos, Porthos i Aramis. I młody d’Artagnan. Trzech muszkieterów, czterech największych awanturników kontra Richelieu, geniusz zbrodni. Do tego labirynt dworskich spisków, złudna natura kobiet i siła męskiej przyjaźni. 

Dlaczego chcę przeczytać?
To historia znana wszystkim chociażby ze słyszenia, a na półce czeka już na mnie dobre kilka lat. Pora w końcu po nią sięgnąć.Rok 1984
George Owell

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery. 

Dlaczego chcę przeczytać?
Kolejna antyutopia, zawierająca w dodatku motyw "Wielkiego Brata" wykorzystywany przez innych twórców, nie tylko literackich.

 Odnaleźliście wśród książek przeze mnie wymienionych coś dla siebie? A może którąś już czytaliście? W komentarzach podzielcie się swoja opinią :)

Opisy książek pochodzą z portalu lubimyczytac.pl,
okładki pozostawiam zalinkowane

15 / dodaj komentarz:

 1. Jestem mocno zacofana, nic nie kojarzę oprócz "Rok 1984", który mam w planach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Anna Karenina i Rok 1984 to moje zaległości, które trwają zbyt długo. Muszę w końcu nadrobić

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyka jest jedna, klasyków jest wiele, więc masz błąd w tytule posta (nie możesz odmienić klasyki w liczbie mnogiej)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Tajemna historię", "Annę Kareninę", "Rok 1984" oraz "Trzech muszkieterów" też muszę przeczytać. "Perswazję" mam za sobą - to była pierwsza książka Austen po jaką sięgnęłam i byłam stosunkowo zadowolona ;) Na pewno przeczytam kolejne.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Też muszę w końcu poznać "Rok 1984", "Perswazje" oraz "Annę Kareninę".

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawie wszystkie książki mam w planach przeczytać, może oprócz Anny Kareniny

  http://oddychajaca-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że każda z tych książek jest na mojej liście do przeczytania. :) Znam "Panią Dalloway", ale z pewnością w najbliższej przyszłości chętnie zapoznałabym się z "Tajemną historią" (póki co na półce czeka na mnie "Mały przyjaciel" tej autorki), "Rokiem 1984" i "Opowieścią podręcznej". "Dzieci północy" też posiadam w swojej kolekcji, ale czytałam, że jest to bardzo ciężka lektura, dlatego zostawiam ją na razie na lepsze czasy, kiedy będę mogła się jej dostatecznie poświęcić. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Spośród wszystkich książek, które wymieniłaś, nie słyszałam tylko o "Opowieści podręcznej" "Dzieciach północy" i "Targowisku próżności". Jednak po przeczytaniu ich opisów również mam zamiar po nie sięgnąć, tak samo jak po pozostałe, które wymieniłaś.
  Pozdrawiam xx
  http://absolutnamaniaczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama z chęcią przeczytałabym większość, jak nie wszystkie, z Twojej listy. Może kiedyś się uda. ;)

  Pozdrawiam,
  Recenzje Koneko

  OdpowiedzUsuń
 10. Same dobre książki <3 Jedynie Targowisko próżności mocno mnie zniechęciło i będę musiała kiedyś zrobić do niego jeszcze jedno podejście

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja i klasyki jakoś nigdy nie szłyśmy ze sobą po drodze, więc nie czytałam żadnej z wymienionych, jednak mam ogromną chrapkę na "Annę Kareninę". Co prawda wiem, że nie będę po nią sięgać ani w tym, czy przyszłym roku, ponieważ nie wydaje mi się, by na chwilę obecną przypadła mi do gustu... Eh, ja i logika moich komentarzy. Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi :P
  Pozdrawiam cieplutko ^^
  Książki bez tajemnic

  OdpowiedzUsuń
 12. Na początek uprzedzam - to będzie długi komentarz. Dlaczego ja wcześniej nie trafiłam na Twojego bloga? Wstyd!
  Z tych wszystkich książek czytałam "Opowieść o dwóch miastach". Szukałam jej przez blisko 3 lata, więc kiedy wreszcie została wydana u nas - przepadłam. Oceniam ją wysoko ale na pewno ma na to wpływ tak długie oczekiwanie ;) Orwella mam w planach, ale ciągle go przekładam, tak samo zresztą z Anną Kareniną (ale kiedyś przeczytam). Jane Austen chce przeczytać wszystkie książki (na razie czytałam dwie) więc i na Perswazje przyjdzie czas ;) A "Tajemną Historię" zamówiłam przed weekendem razem ze "Szczygłem" więc pewnie będę ją czytała jakoś w marcu i już nie mogę się doczekać! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Też mam w planach książkę Orwella i jeszcze Hrabię Monte Christo :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kilka z tych książek i ja chcę przeczytać :) Muszę sama stworzyć sobie taką listę. Ogólnie myślałam, żeby chociaż jedną pozycje z klasyki czytać w miesiącu, ale kiepsko mi idzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taki plan :) Póki co przeczytałam Wodnikowe wzgórza i Myszy i ludzie, a w tym planuję Opowieść o dwóch miastach. Trzymam kciuki :)

   Usuń